Granada

Granada - wirtualna podróż

hiszpania

Granada zaprasza

Granada posiada bodajże największą spuściznę historyczną ze wszystkich miast w Hiszpanii. Co roku jest odwiedzana przez miliony turystów z całego świata. Pewne hiszpańskie przysłowie mówi nawet, iż "kto nie widział Granady, ten nie widział nic".

Miasto położone jest u podnoża gór Sierra Nevada, w odległości około 70 km od wybrzeża. W przeszłości było twierdzą dynastii Nazeri, ostatniego wielkiego królestwa Maurów w Hiszpanii. Granada pełna jest romantycznej atmosfery i folkloru.

Nad miastem góruje majestatyczny pałacowy zespół warony Alhambra, zbudowany w XIII w. Najpiękniejszy zabytek arabskiego budownictwa w Europie. Składa się z pałacu z kilkoma wspaniałymi dziedzińcami i bogato dekorowanymi salami, Alkazaby, Generalife - letniej rezydencji z pięknymi ogrodami oraz z samych ogrodów znajdujących się na całym wzgórzu. Najpiękniejsze jest Patio de los Leones (podwórze lwów) z wodotryskiem opartym na 12 lwach; do dziedzińca tego przylegają 4 sale: jedna z nich : Sala de las Dos Hermanas (sala dwóch sióstr), zwana tak z powodu dwóch zupełnie jednakowych płyt marmurowych w podłodze. Dziedzińce okolone cienistymi kolumnadami; wiele chłodnych zakątków, ogródki z płynącą wodą, na zewnątrz zaś balkony, z których roztaczają się piękne widoki. Alhambra była ostatnim punktem oparcia Arabów w Hiszpanii.

Granada jest również szeroko znana w świecie dzięki swojemu uniwersytetowi. Jest to ponadto centrum kulturalne, goszczące wiele festiwali i imprez.